Providing you the best range of stainless steel corrugated flexible hose pipe, stainless steel u bolt, mild steel erw pipe, thick wall seamless steel pipe, ss 317 seamless fittings and ss 310 seamless fittings with effective & timely delivery.
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection Type | Flange |
| Surface Finishing | Polished |
| Working Pressure | 200 kg/cm |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304, SS 316. |
| Size | As per drawing |
| Shape | U |
| Usage/Application | Pipe Fittings |
| Type Of Bolts | U Bolt |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Min Tensile Strength | 300-325 Mpa |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 Inch |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | Mild Steel |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Surface Treatment | Polish |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS317 |
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Type | Seamless Fitting |
| Usage | Construction |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Type | Seamless Fitting |
| Material | Stainless steel |
| Material Grade | SS 310 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 255 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS 321 |
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Type | Seamless Fitting |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS304 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Material | Alloy Steel |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 16 mm |
| Bolt Diameter | M16 (16 mm) |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Screwed |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Water |
₹ 110 / Kilogram Get Latest Price
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 110 / Kilogram Get Latest Price
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | carban steel flanges |
| Country of Origin | Made in India |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material Grade | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Weld neck flanges |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
STAINLESS STEEL, CARBON STEEL, ALLOY STEEL, ALUMINIUM, AND OTHER HIGH NICKEL BASE ALLOYS Material in the shapes of rods, pipes, tubes, sheets, flats, angles, channels, strips, and other pipe and pipe fittings materials.
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/4 inch |
| Flange Face Type | Raised Face Rf |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Product Customization | Yes |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Copper |
| Outer Diameter | 2 mm |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Brand | Arcon Metalloys |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 4 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finishing | Polished |
| End Connection Type | Threaded |
| Product Type | Stainless Steel Butterfly Valve |
| I Deal In | New Only |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Size | 22 mm |
| Material | SS |
| Shape | Round |
| Grade | 304 |
| Finishing Type | Polished |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Type of Clamp | C Clamp |
| Class | Light Duty |
| Locking Screw | M6X20 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Grade | ALL |
| Size/Diameter | ALL |
| Single Piece Length | ALL |
| Shape | Round |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Size | 1/2 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Grade | C36000 |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Hardware Fitting |
| Coating | Nickel Plating |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 15 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Sleeve |
| Shape | Cylindrical |
| Connection Type | Female |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Packaging Type | Box, Poly Bag |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material Grade | SS 304 |
| Material | SS |
| Size | 1 inch |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Material | SS |
| Surface Finishing | Polished |
| Pressure | High Pressure |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | RR Valves |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 45 degree |
| Nominal Size | 2-3 Inch |
| Schedule | Sch 20 |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| End Connection Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Application | Structure Pipe |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection Type | Threaded |
| Type | Cs Seamless Pipe And Fitting |
| Color | Black |
| Bend | Micro Tubes India |
| Surface Finish | Anodized |
| I Deal In | New Only |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Hex |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection Type | Male |
| Brand | RKT |
₹ 147 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Flange Face Type | SWRF |
| Usage/Application | OIL, GAS |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Brand | Bhavya Steel Pipe |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | SS316 |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Carbon Steel |
| Color | Black |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Material | MS |
| Color | Black |
| Head Code | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Brand | Geon Steel Engineerings |
| Material | HASTELLOY C20 |
| Color | Silver |
| Single Piece Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 45 degree |
| Product Type | Short Radius |
| Finish | Glossy |
| Nominal Pipe Size | 2 inches |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Size | 100mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Country of Origin | Made in India |
Ashok Kumar (Owner)
Geon Steel Engineerings
1st, G-17 Plot-CS/371 G, Shreepati Jewels, Nath Madhav Lane, Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India