Leading Wholesaler of ss fitting & pipe, ss 304 seamless fittings, seamless pipe fitting, seamless pipe fittings, stainless steel forged elbow and carbon steel elbow 180 degree from Mumbai.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Round |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Type | Seamless Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 304 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Piece
Geon Steel Engineerings is a trusted supplier of high-quality steel products, specializing in carbon seamless pipes, MS seamless pipes, seamless pipes, stainless steel (SS) sheets, SS pipes, and stainless steel pipe fittings. We provide a comprehensive range of SS products to meet the needs of various industries with a focus on durability, precision, and customer satisfaction. At Geon Steel Engineerings, we are committed to delivering top-grade materials and reliable service every time.
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Type | Pipe Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| End Connection Type | Buttweld |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 265 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Type | Pipe Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 304 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Nominal Size | 1 inch |
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Bend Angle | 180 degree |
| Nominal Size | 2 inch |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 50 mm |
| Bolt Diameter | M16 (16 mm) |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
| Maximum Pressure | 20 |
| Media | Steam |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Bend Angle | 45 degree |
| Product Type | Short Radius |
| Schedule | Sch 20 |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Bend Angle | 180° |
| Size | 3" |
| Schedule | SCH 80 |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material Grade | ASTM A105 |
| Radius | 5D |
| End Connection | Butt Weld |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Black |
| Usage | Power Plant |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Short Radius |
| End Connection Type | Threaded |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Threaded |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Lap Joint Flanges |
| Usage/Application | Gas |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Shape | Round |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Type | Blind Flange, Blind |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| No Of Holes | 8 |
| Model | ASTM A105 |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| End Connection Type | Threaded |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Length | 5 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Bag |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Bend Radius | 3D |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Geon Steel Engineerings |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | SS 316 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 316 |
| Material | SS |
| Size | 1 inch |
| End Connection Type | Socketweld |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 3/4" |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Size/Diameter | 1 inch |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size | 2 inches x 1.25 inches |
| Size/Diameter | 3 inches x 2 inches |
₹ 63 / Piece Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Material | SS |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 14 mm |
| Material | SS/MS/Carbon Steel |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 1 inch |
| Material | SS |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 25 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Flanged |
| Connection Type | Male |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inches |
| Type of Clamp | U Clamp |
| Class | Medium Duty |
| Locking Screw | M6X25 |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Design | Standard |
| Size | 1/4" TO 1" |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Usage/Application | Tube fittings are used in several different applications, including structural design. Because these |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Size/Diameter | 0.37 inch |
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Thickness | 2MM |
| Length | 500MM |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Thickness | 2MM |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| 1 | 20 |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements
₹ 156 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Silver |
| Type | Seamless Fitting |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Grade | Monel K500 |
| Type | Seamless Fitting |
| Material | Monel K500 |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Threaded |
| Usage/Application | Gas Pipe |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Connection Type | Female |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Thickness | 2 |
| Brand | COPPRE |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Nominal Pipe Size | 2 inches |
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Bend Radius | 3D |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.25 inches |
| Material | MS |
| End Connection Type | Threaded |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 mm |
| Media | india |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 Inch |
| Material | Carbon Steel |
| Pipe Size | 2 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 2 inches |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Size | 2 inch |
| Material | SS |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Surface Finish | Mill Finished |
| 5mm | 10kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
STAINLESS STEEL, CARBON STEEL, ALLOY STEEL, ALUMINIUM, AND OTHER HIGH NICKEL BASE ALLOYS Material in the shapes of rods, pipes, tubes, sheets, flats, angles, channels, strips, and other pipe and pipe fittings materials.
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Bend Radius | 3D |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Ashok Kumar (Owner)
Geon Steel Engineerings
1st, G-17 Plot-CS/371 G, Shreepati Jewels, Nath Madhav Lane, Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India