Leading Wholesaler of ss round bar, stainless steel hexagon bar, 316 stainless steel flat bar, 304 stainless steel flat bar, 430 stainless steel round bar and stainless steel bars from Mumbai.
₹ 148 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Surface Finishing | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Shape | Hexagonal |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Usage | Stainless steel hexagonal bar offers excellent machining characteristics and is the perfect choice f |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Size | 7 mm (Thickness) |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Usage | For industrial tools and mechanical parts as well as structural and construction applications. |
| Head Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Rectangular(Head) |
| Usage/Application | For industrial tools and mechanical parts as well as structural and construction applications. |
| Size | 6 mm (Thickness ) |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Grade | 430SS |
| Diameter. | 1 Inch(Head Diameter) |
| Usage | Stainless steel round bars are utilized in the manufacture of structures, appliances, and machinery. |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Surface Treatment | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New Only |
| Shape | Round |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Grade | 316 |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Test Certificate | MTC |
₹ 166 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Shape | Square |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Usage | For fabrication of framework, support, axles, and braces as well as in markets such as medical, oil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material Grade | smo254 |
| Surface Finishing | Cold Rolled |
| Single Piece Length | 6 Meter |
| Shape | Round |
| Test Certificate | Yes |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Bright |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Unit Length | 3-10 m |
| Material Grade | SS 310 |
₹ 62 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Single Piece Lengh | 6 meter |
| Surface Finish | Bright |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1-10 mm, 20-30 mm, >40 mm |
| Test Certificate | NABL |
| Grade | EN 27 |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Usage | Stainless steel round bars are utilized in the manufacture of structures, appliances, and machinery. |
| Head Diameter | 3 Inch |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Shape | Round |
| Single Piece Lengh | 6 meter |
| Steel Type | Alloy Steels |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 530 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Length | 3 meter |
| Material Grade | BRASS |
| Packaging Type | LOOJ |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | 6061 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Shape | Round |
| Diameter | 1MM TO 50MM |
| Usage/Application | Household Repair |
| Is It Recyclable | Non Recyclable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 105 / Kg Get Latest Price
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
₹ 310 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Diameter. | 1 Inch (Head Diameter) |
| Grade | 310SS |
| Usage | Stainless steel round bars are utilized in the manufacture of structures, appliances, and machinery. |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Form | Sheets |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
This is GEON STEEEL ENGINEERINGS , MUMBAI We are one of the leading Stockiest & Suppliers of Flanges & Pipe Fittings, Stainless , Carbon Steel, Mild Steel, Alloy Steel Pipes, Plates, Rods, Flanges etc. and Pipe Fitting Items of all sizes, shapes & grades. We also fulfill as per Drawing Requirements.
Ashok Kumar (Owner)
Geon Steel Engineerings
1st, G-17 Plot-CS/371 G, Shreepati Jewels, Nath Madhav Lane, Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India